ویژگی های SQLserver 2012

ویژگی های SQLserver 2012 <br/> SQL Server AlwaysOn یکی از مهمترین ویژگیها در SQL Server 2012 در بحث High Availability یا در دسترس بودن و در واقع تکمیل کننده Database Mirroring در نسخه های قبلی میباشد.

AlwaysOn
SQL Server AlwaysOn یکی از مهمترین ویژگیها در SQL Server 2012 در بحث High Availability یا در دسترس بودن و در واقع تکمیل کننده Database Mirroring در نسخه های قبلی میباشد. در Mirroring ما به صورت تک تک، دیتابیس ها را Mirror میکنیم ولی در AlwaysOn اینکار به صورت گروهی انجام میشه یعنی چندین دیتابیس را میتوانیم به دو روش همزمان (Synchronous) و غیر همزمان (Asynchronous)   با هم ترکیب نماییم. بر خلاف میرورینگ، دیتابیس به صورت فقط خواندنی قابل دسترسی می باشد.

نکته:در نسخه های قبلی با گرفتن Snapshot از دیتابیس Mirror میتوان به صورت فقط خواندنی از آن استفاده نمود.

پشتیبانی از Windows Server Core : : نسخه 2012 ی SQL Server قابل نصب روی Windows Server Core می باشد، یعنی می توان نسخه ای از SQL Server رو نصب نمود که هیچ GUI ی نداشته و ارتباط شما از طریق Command Prompt و Powershell انجام شود.

Power View: یک ابزار گزارش گیری تعاملی تحت وب که با Silverlight نوشته شده (با کد نام Crescent) می باشد که به کاربرانی که معمولا آنالیزورهای دیتا نام دارند، امکان گزارش گیری های ad hoc را می دهد.

نکته : برای کار با Power View نیاز به SharePoint Server 2010 هست.

SQL Server Data Tools: یک محیط یکپارچه توسعه داخل Visual Studio می باشد که به شما امکان طراحی دیتابیس را می دهد. از قابلیت های جالب این محیط می توان به قابلیت IntelliSense و دیباگ کردن اشاره نمود. SQL Server Data Tools میتواند به SQL Server 2005  به بعد وصل شود.

Columnstore Indexes: یکی از ویزگی های منحصر به فردSQL Server  هست که داده ها را بجای ذخیره به صورت سطری و در یک Page که روشی سنتی ست، ستون ها را که در یک ایندکس هستند به صورت ستونی و در چند Page ذخیره میکند. این کار چه سودی دارد؟

    سرعت بالا هنگام کوئری زدن با توجه به اینکه فقط ستون هایی که در کوئری آمده اند بارگزاری خواهند شد.

    فشردگی بیشتر با توجه به احتمال تکراری بودن داده ها که امکان فشردگی بر اساس الگوریتم های موجود بیشتر میشود.

نکته : با این نوع ایندکس جدول فقط خواندنی میشود که برای Data Warehouse ها طراحی شده است.

Contained Databases: با این روش ما میتوانیم یک دیتابیس جامع به صورت Stand Alone داشته باشیم. یعنی میتوان یک دیتابیس روی سرور A بسازیم سپس همین دیتابیس را روی سرور B مورد استفاده قرار دهیم.

پیشرفت در T-SQL: پشتیبانی از دنباله اعداد، عملگر TRY_CONVERT و تبدیل کردن داده ها، استفاده ازSyntax OFFSET  و FETCH  برای صفحه صفحه کردن-Data Paging-، تابع جدیدFORMAT  برای ساده سازی قالب بندی داده ی خروجی، عملگرTHROW  برای رسیدگی سریعتر و آسانتر به خطا (Exception Handling) و…

Data Quality Services: ابزاری ست برای بررسی کیفیت و تصحیح  داده های غلط بر اساس اطلاعات و دانشی که ما به آن داده ایم. در واقع این یک سرویس knowledge-based می باشد. برای مثال فرض کنید فیلدی بنام جنسیت داریم که داخلش هم M هست هم Male و حتی عدد یک. متخصص داده در سازمان تعیین میکند که مقدار این فیلد باید Male باشدو بر اساس آن سرویس، داده های موجود لصلاح خواهند شد.

SQL Server 2011 و برنامه نویسی

قابلیت های جالبی در حوزه برنامه نویسی SQL Server 2011 ارائه خواهد شد که در ادامه به معرفی اجمالی مهمترین آنها پرداخته می شود.

 

Ad-Hoc Query Paging
امکان صفحه بندی در لحظه کوئری ها از دیگر قابلیت های فوق العاده مفید و جالبی ست که SQL Server 2012 از آن پشتیبانی می کند:

SELECT BusinessEntityID, FirstName, LastName
FROM Person.Person
ORDER BY BusinessEntityID
OFFSET 10 ROWS
FETCH NEXT 10 ROWS ONLY;


 حوزه  Business Intelligence
یکی دیگر از حوزه هایی که با قابلیت های کاملا جدید و بی سابقه در نسخه SQL Server 2012 ارائه شده است، حوزه Business Intelligence  می باشد. در این راستا سرویس آنالیز اس کیو ال سرور مدل جدید BI Semantic را ارائه داده است که شامل سه لایه زیر می باشد:

    Data Model

    Business Logic

    Data Access

  خلاصه

از دهه 70 تاکنون، زبان SQL توانسته به یک زبان استاندارد جهت پرس و جو از بانک های اطلاعاتی تبدیل شود و MS SQL Server نیز به عنوان یک نرم­افزار ساده جهت مدیریت و راهبری بانک های اطلاعاتی، سهم بسزایی در تولید نرم­افزارهای کوچک و بزرگ داشته باشد.

از سال 2000 تا کنون، سه ویرایش از این نرم­افزار توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است که هر کدام با ارائه ویژگی ها و توانمندی های خاص، توانسته­اند نیازهای گسترده­ای از مشتریان خود را برآورده سازد.

 برخی از ویژگی های آنها به تفکیک ویرایش به شرح زیر است:

 MS SQL Server 2000:

·         Enterprise Manager

·         Query Analyzer

·         SQL Profiler

·         Service Manager

·         Data Transformation Services (DTS)

·         Books Online

 MS SQL Server 2005:

·         Relation database

·         Replication Services

·         Analysis Services

·         Reporting Services

·         Management Tools

·         Development tools

·         SSIS

·         Business Intelligence

·         روش های جدید برای برنامه نویسی پایگاه داده

 MS SQL Server 2008:

·         پشتیبانی از سخت افزارهای جدید

·         افزایش مقدار حافظه در دسترس

·         پشتیبانی از Hyper-Threading

·         پشتیبانی از NUMA

·         پشتیبانی چند نمونه ای

·         پشتیبانی از انواع داده های جدید

·         یکپارچگی با  .NET Framework

·         snapshot  و mirroring از بانک اطلاعاتی

·         پارتیشن بندی داده ها

·         بهبود در کاتالوگ سیستم

·         بهبود سرویس های هشدار دهنده

·         بهبود سرویس های گزارش

 MS SQL Server 2012:

·         AlwaysOn
پشتیبانی از Windows Server Core

·         Power View

·         SQL Server Data Tools

·         Columnstore Indexes

·         Contained Databases

·         پیشرفت در T-SQL

·         Data Quality Services

·         Ad-Hoc Query Paging