یونی کد (unicode)

پنجشنبه 24 مرداد 1392

یونی کد (unicode) <br/> اصولاً کامپیوترها فقط با عددها کار می‌کنند و حروف و‎ ‎نویسه‌های دیگر را با تخصیص عددی به هر یک از آنها ذخیره می‌کنند. ‏تا قبل‎ ‎از اختراع یونی‌کد، صدها سیستم کُدگذاری مختلف برای تخصیص این اعداد وجود‎ ‎داشت.

یونی کد (unicode)

اصولاً کامپیوترها فقط با عددها کار می‌کنند و حروف و‎ ‎نویسه‌های دیگر را با تخصیص عددی به هر یک از آنها ذخیره می‌کنند. ‏تا قبل‎ ‎از اختراع یونی‌کد، صدها سیستم کُدگذاری مختلف برای تخصیص این اعداد وجود‎ ‎داشت. نویسه‌های هیچ کُدگذاری‌ای ‏به‌تنهایی کافی نبود: مثلاً اتحادیهٔ‎ ‎اروپا به چندین کُدگذاری مختلف برای در بر گرفته شدن همهٔ زبان‌هایش نیاز‎ ‎داشت. حتی ‏برای زبانی مثل انگلیسی نیز هیچ کُدگذاری‌ای به‌تنهایی برای همهٔ‎ ‎حروف، علایم نقطه‌گذاری، و نمادهای فنی متداول کافی ‏نبود‎.

این‎ ‎سیستم‌های کدگذاری با هم تعارض نیز داشتند. یعنی دو کُدگذاری مختلف ممکن‎ ‎بود از اعداد یکسانی برای دو نویسهٔ ‏مختلف، یا از اعداد مختلفی برای‎ ‎نویسه‌های یکسان استفاده کنند. با وجود این که هر کامپیوتری (بالاخص‎ ‎کارگزارهای شبکه) ‏لازم است از کُدگذاری‌های مختلف و متعددی پشتیبانی کند،‎ ‎هرگاه داده‌ها از کُدگذاری‌ها یا محیط‌های مختلف عبور کنند، در ‏معرض خطر‎ ‎تحریف قرار می‌گیرند‎.‎

یونی‌کد دارد این وضع را تغییر می‌دهد‎!‎

یونی‌کد‎ ‎به هر نویسه یک عدد یکتا اختصاص می‌دهد، مستقل از محیط، مستقل از برنامه، و‎ ‎مستقل از زبان. استاندارد یونی‌کد را ‏پیشتازان صنعت کامپیوتر، از قبیل‎ ‎شرکت‌هایی چون آی‌بی‌ام، اَپل، اچ‌پی، اورکل، جاست‌سیستم، سان، سای‌بیْس،‎ ‎مایکروسافت، ‏یونی‌سیس، ‏SAP ‎و بسیاری شرکت‌های دیگر پذیرفته‌اند‎. ‎استانداردهایی چونXML‎، جاوا، اکمااسکریپت (جاوااسکریپت‎(‎، ‏LDAP،‏ Corba 3.0‎،‏ ‏WML، و غیره، یونی‌کد را ملزم می‌دانند و روش رسمی پیاده‌سازی‎ ‎استاندارد‎ ISO/IEC ‎‎۱۰۶۴۶ ‎نیز یونی‌کد است. یونی‌کد در بسیاری از‎ ‎سیستم‌عامل‌ها، همهٔ مرورگرهای امروزی، و بسیاری از محصولات دیگر ‏پشتیبانی‎ ‎می‌شود. پیدایش استاندارد یونی‌کد، و در دسترس بودن ابزارهایی که از آن‎ ‎پشتیبانی می‌کنند، از چشمگیرترین ‏روندهای جدید در صحنهٔ جهانی فناوری‌های‎ ‎نرم‌افزاری بوده است‎.

گنجاندن یونی‌کد در وب‌گاه‌ها و برنامه‌های‎ ‎کاربردی کارخواه‐کارساز یا چندلایه‌ای، در مقایسه با استفاده از‎ ‎مجموعه‌نویسه‌های ‏قدیمی، می‌تواند باعث کاهش قابل ملاحظهٔ هزینه‌ها شود‎. ‎یونی‌کد این امکان را فراهم می‌کند که یک محصول نرم‌افزاری واحد ‏یا یا یک‎ ‎وب‌گاه واحد بتواند بدون نیاز به طراحی و مهندسی مجدد، در محیط‌ها،‎ ‎زبان‌ها، و کشورهای متعددی کار کند. یونی‌کد ‏به داده‌ها نیز امکان می‌دهد‎ ‎که بدون تحریف از سیستم‌های مختلف عبور داده شوند‎.‎

دربارهٔ کنسرسیوم یونی‌کد

کنسرسیوم‎ ‎یونی‌کد سازمان غیرانتفاعی‌ای است که برای بهبود، گسترش، و ترویج استفاده‎ ‎از استاندارد یونی‌کد تأسیس شده ‏است، استانداردی که شیوهٔ بازنمایی متون را‏‎ ‎در محصولات نرم‌افزاری و استانداردهای امروزی مشخص می‌کند. اعضای این‎ ‎کنسرسیوم طیف گسترده‌ای را از شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در صنعت پردازش‎ ‎اطلاعات، در بر می‌گیرند. پشتیبانی مالی این ‏کنسرسیوم صرفاً از طریق حق‎ ‎عضویت اعضا است. عضویت در کنسرسیوم یونی‌کد برای سازمان‌ها و افراد هر جای‎ ‎دنیا که ‏استاندارد یونی‌کد را پشتیبانی کنند و بخواهند در گسترش و‎ ‎پیاده‌سازی آن کمک کنند، آزاد است‎.

MohammadJavad

نویسنده 86 مقاله در برنامه نویسان
  • C#.net
  • 4k بازدید
  • 5 تشکر

کاربرانی که از نویسنده این مقاله تشکر کرده اند

در صورتی که در رابطه با این مقاله سوالی دارید، در تاپیک های انجمن مطرح کنید