چرخه حیات mvc (بخش اول)

در این مقاله قصد داریم که چرخه حیات برنامه mvc از زمان دریافت یک درخواست تا ارائه پاسخ به آن را شرح دهیم .کلا دو چرخه حیات مهم در mvc داریم که یکی Application و دیگری Request است .چرخه حیات application زمان شروع اجرای برنامه در سرور تا آخر است و چرخه حیات درخواست در واقع از زمان شروع یک درخواست تا ارسال پاسخ به کاربر را شامل می شود .

چرخه حیات mvc (بخش اول)

اگر شما یک برنامه نویس mvc هستید حتما میدانید که این طراحی به شما قدرت زیادی در توسعه نرم افزار می دهد در ضمن سرعت تولید پروژه های شما را تا حد زیادی گسترش می دهد .درست است که Asp.net Web Form همچنان به کار خود ادامه می دهد ولی mvc جایگزین کامل و قدرتمندی برای آن است .همان طور که می دانید mvc از تکنیک Agile (برای آشنایی با این مفهوم به مقاله آشنایی با متدولوژی Agile برای تیم های توسعه دات نت مراجعه کنید .)هم استفاده می کند .هدف از Agile ارائه نرم افزارهایی کارا و با کیفیت به مشتری است .

کار با Asp مشکلات خاص خود را داشت . کار با view State ها حجم درخواست های ما را افزایش می داد .View State مکانیزمی برای نگه داری وضعیت صفحه در حین رد و بدل شدن صفحات در حین جابه جایی بین سرور و کلاینت است .view state موجب از بین رفتن پهنای باند و کاهش سرعت ما می شد.مشکل دیگری که وجود داشت این بود که چرخه حیات صفحه بسیار طولانی و پیچیده بود ولی این پیچیدگی در mvc بسیار کمتر شده است .

شاید به نظر برسد که در asp به خاطر وجود code behind لایه های نمایش و منطق را از هم جدا کرده ایم ولی در واقع این طور نیست .

کنترلی که بر روی خروجی دارید بسیار کم است .و این باعث می شود با جاوااسکرپت به سختی بتوان تغییرات را صورت داد .

چرخه حیات برنامه ها در MVC در زیر نشان داده شده است

نقطه شروع برنامه های mvc در واقع از routing شروع می شود .وقتی که پلت فرم ASP.NET درخواستی را دریافت می کند تصمیم می گیرد که بر اساس URL آن را چگونه مدیریت کند .ماژول Routing درخواست را دریافت می کند .اگر این درخواست با الگوهای آدرسی که در قسمت Rout.config خود تعریف کرده ایم مطابقت داشت با سمت آن کنترلر و اکشن خاص هدایت می شود .دو کلاسی که در اینجا به کار مدیریت کردن درخواست های ورودی می پردازند کلاس های MVC RouteHandler و MVC HTTPHandler هستند .این دو کلاس به عنوان دروازه های mvc می باشند .

بعد از این که درخواست با کنترلر و اکشن خاصی map شد نوبت به پردازش کنترلر می رسد .در این مرحله تزریق وابستگی هم می تواند اتفاق بیافتد .که الگوی تزریق در اینجا factory است .وقتی درخواستی می رسد factory پیش فرض یا همان DefaultControllerFactory به بررسی route data می پردازد تا کنترلر را بیابد .و بعد به دنبال کلاس کنترلر می گردد .بعد از این Controller Activator یک نمونه از کلاس کنترلر یافته شده ایجاد می کند .مرحله بعد اجرای اکشن مورد نظر می باشد . action invoker کاری که انجام می دهد این است که اکشن مورد نظر را برای اجرا پیدا کند .اگر خروجی اکشن از نوع viewResult بود در ادامه view engine هم فراخوانی می شود .تا خروجی مورد نظر را نمایش دهد .

حال شروع به کار عملی می کنیم .یک پروژه خالی mvc ایجاد کنید .نکته مهمی که باید آن را مد نظر داشته باشید این است که فایل global.asax  که در داخل آن کلاس MvcApplication  وجود دارد بسیار مهم است . و نقطه شروع برنامه می باشد .این کلاس از HttpApplication مشتق می شود .این کلاس چند رویداد مهم را که باعث اجرای برنامه ما می شود را شروع می کند

ApplicationStart

BeginRequest

ResolveRequestCache

MapRequestHandler

AcquireRequestState

RequestHandlerExecute

UpdateRequestCache

LogRequest

EndRequest

ApplicationEnd

بنابر این می توان گفت هر برنامه mvc ابتدا از Application_Start شروع می شود .و این متد ابتدا در داخل خود تمام مسیر های تعریف شده در سیستم را فراخوانی کرده است .این متد تمام این مسیرها را به Route Table اضافه می کند .حال یک کالکشنی داریم که در آن مسیرهای مورد قبول ما ثبت شده اند و می توان آنها را به RouteHandler برای مسیریابی تحویل داد . نقطه مقابل Application_Start متد Application_End است که برنامه را خاتمه داده و همه منابع را آزاد می کند .

 public class MvcApplication : System.Web.HttpApplication
  {
    protected void Application_Start()
    {
      AreaRegistration.RegisterAllAreas();
      RouteConfig.RegisterRoutes(RouteTable.Routes);
      // RouteDebug.RouteDebugger.RewriteRoutesForTesting(RouteTable.Routes);

    }
    protected void Application_BeginRequest(object sender, EventArgs e)
    {
      var persianCulture = new PersianCulture();
      Thread.CurrentThread.CurrentCulture = persianCulture;
      Thread.CurrentThread.CurrentUICulture = persianCulture;
    }
  }

بعد از application_Start اول رویداد BeginRequest رخ می دهد .اگر در داخل برنامه سیستم مجوز دهی داشته باشیم   AuthorizeRequest رویداد بعدی است که رخ می دهد .بعد از این رویداد ResolveRequestCache رخ خواهد داد .این رویداد اگر cache در سیستم استفاده کرده باشیم و بخواهیم به حافظه cache دسترسی داشته باشیم اتفاق خواهد افتاد .

  MapRequestHandler وقتی پلت فرم asp قصد انتخاب هندلری را برای پاسخگویی به درخواست رسیده دارد این رویداد اتفاق می افتد

AcquireRequestStateاین رویداد داده هایی همچون session را برای ما بازیابی می کند .

UpdateRequestCache این رویداد ماژول های cache را جهت به روزرسانی محتویات cache به روزرسانی می کند .

  LogRequest  قبل از انجام لاگین رخ می‌دهد

  EndRequest  وقتی درخواست تمام شد اجرا می شود .

در شکل زیر دو متد مهم application_start و Application_end را می بینید .همان طور که شاهد هستید کار خاصی در این کلاس ها علاوه بر آنچه در حالت عادی هستند انجام نداده ایم .

   کلا دو چرخه حیات مهم در mvc داریم که یکی Application و دیگری Request است .چرخه حیات application زمان شروع اجرای برنامه در سرور تا آخر است و چرخه حیات درخواست در واقع از زمان شروع یک درخواست تا ارسال پاسخ به کاربر را شامل می شود .

پنجره output را در شکل زیر مشاهده می کنید که در آن خروج کاربر با کد صفر را بیان کرده است .این خط نشان دهنده اجرای Application_End می باشد .

فایل های ضمیمه
دانلود نسخه ی PDF این مطلب