مهندسی نرم‌افزار

شنبه 28 آبان 1401

در حال حاضر کلمه "مهندسی نرم افزار" بسیار به گوش می‌رسد. ممکن است خیلی ها ندادند ساختار کلی این کلمه و این شغل چیست. ما در این مقاله به به این موضوع می‌پردازیم.‍‍

مهندسی نرم‌افزار

مهندسی نرم افزار پیشه‌ای است که به یاری‌ دانش رایانه و دیگر فناوری‌ها و روش‌ها به آفریدن و نگاهداری نرم افزار رایانه‌ای می پردازد. نرم افزار هایی نظیر tool ها یا سیستم عامل و ...

مسئله اصلی مهندسی نرم‌افزار تولید نرم‌افزار براساس:

الزامات تعیین شده

در زمان تعیین شده

در محدودهٔ بودجه پیش‌بینی شده است.

کاربردهای مهندسی نرم افزار دارای ارزش اجتماعی و اقتصادی است زیرا بهره وری مردم را بالا برده چند و چون زندگی آنان را بهتر می‌کند. مردم با بهره گیری از نرم افزار توانایی انجام کارهایی را دارند که قبل از آن برایشان شدنی نبود. نمونه‌های آن سامانه‌های توکار، نرم افزار اداری، بازی‌های رایانه‌ای، و اینترنت می باشد. فناوری‌ها و خدمات مهندسی نرم افزار به کاربران برای بهبود بهره وری و کیفیت یاری می رساند. نمونه‌هایی از زمینه‌های بهبود: دادگان، زبان ها، کتابخانه ها، الگو ها، فرایندها و ابزار.

 

چرا نرم افزار را مهندسی می گويند ؟


به اين دليل که مهندسی نرم افزار يعنی بکار گيری يکسری تکنيکها و قواعد معتبر مهندسی به منظور توليد محصول قابل اطمينام و مقرون به صرفه .
همانگونه که ساير رشته های مهندسی نير چنين هستند يعنی از يکسری اصول و تکنيکها استفاده مي کنند تا به يک محصول برسند .

نکته ای که مهم است و خيلی ها به آن توجه ندارند تفاوت مهندسی نرم افزار و برنامه نويسی است . برنامه نويسی فقط بخش کوچکی از چرخه حيات يک نرم افزار را تشکيل می دهد که آن هم وظيفه مهندس نرم افزار نمی باشد .

در مورد نرم افزار هم مانند ساير رشته های مهندسی در مورد يک پروژه زمانبندی مديريت و کنترل پروژه تولید و ... را داريم .

MR Amoori

نویسنده 1 مقاله در برنامه نویسان

کاربرانی که از نویسنده این مقاله تشکر کرده اند

در صورتی که در رابطه با این مقاله سوالی دارید، در تاپیک های انجمن مطرح کنید

نظرات کاربران

برای درج نظر باید وارد سایت شوید