آینده NET.

جمعه 14 خرداد 1395

در سال 2002 که مایکروسافت NET framework. را ارائه داد و آینده دنیای برنامه نویسی را تغییر داد. امروزه Microsoft .NET framework یکی از پرطرفدارترین و پررونق ترین فریم ورک ها در میان نرم افزارهای در حال توسعه است.

آینده NET.

در این مقاله، قصد داریم آینده .NET و تکنولوژی های مرتبط به آن را مورد بررسی قرار دهیم.

اول با نشان دادن تصویر زیر آغاز می کنیم. آیا میتوانید حدس بزنید این تصویر مربوط به کدام ماشین است؟ این ماشین یکی از ابتدایی ترین مدل های تولیدات شرکت BMW میباشد.

حال تصویر زیر را مشاهده کنید. این تصویر مربوط به آخرین مدل BMW با نام i8 می باشد.

اجازه دهید که تصاویری بیشتری از تولیدات این شرکت به شما نشان دهیم. این عکسها مربوط به سری 3 مدل های BMW می باشد که در سال 1975 به نمایش گذاشته شد.

آیا در سال 1975 یا 1983 قادر به پیش بینی اخرین مدلی که BMW امروز ارائه داده است، بودید؟ مطمئنا هیچ کس قادر به این کار نبوده است. مدل ها با توجه به نیاز بازار و قابل دسترس بودن تکنولوژی ها تغییر کرد.

روندی مشابه با BMW برای Microsoft .NET Framework نیز اتفاق افتاد. Microsoft .NET Framework یک پلت فرم در حال توسعه است که هر سال در حال توسعه و پیشرفت میباشد. اگر شما به عکس زیر توجه کنید، متوجه خواهید شد که از 15 سال گذشته تا به حال، مایکروسافت به چه میزان پیشرفت کرده است.

اولین محصول .NET Framework 1.0 در سال 2002 به بعد منتشر شد. در هر نسخه جدید از .NET تکنولوژی های جدیدی معرفی میشود و همچنین تکنولوژی های موجود قبلی توسعه و ارتقاء می یابد.

          .NET Framework هنوز در حال توسعه و پیشرفت است

زمانیکه .NET Framework به بازار عرضه شد تعداد محدودی از نرم افزارها را پشتیبانی میکرد و ابتدا با نرم افزارهای مدیریتی و غیر مدیریتی آغاز به کار کرد اما بیشتر نرم افزارهای مدیریتی پیرامون  Win Forms و ASP.NET متمرکز بود. امروزه اگر  شما به معماری .NET Framework مطابق با تصویر زیر توجه کنید، در خواهید یافت که چیزهای زیادی به دانت فریم ورک اضافه شده است مانند پشتیبانی از JavaScript و سایر کتابخانه های دیگر... .

انواع نرم افزارهای .NET

 هنگامیکه که .NET Framework برای اولین بار معرفی شد تعداد محدودی از نرم افزارها را پشتیبانی میکرد. در حالیکه امروزه تقریبا میتوانید هر نوع برنامه و نرم افزاری را با استفاده از .NET framework ایجاد کنید و آن را توسعه دهید. در اینجا برخی از نرم افزارهایی که می توانیم با استفاده از .NET framework بسازیم آورده شده است:

_Windows client applications (WPF, Windows Forms)

_Windows Store Apps

_ Universal Windows Apps  (ویندوز اپ های جهانی ) با استفاده از UWP برای Windows Phone، Windows 10، HoloLenها ، Surface ، Xbox برای سایر دستگاه های Microsoft.

Web applications_ با استفاده از ASP.NET  و/ یا HTML 5/JavaScript/CSS3 .

Android Mobile apps_

Apple iOS apps_

web application_ های واکنشگرا و کراس پلت فرم با استفاده از HTML 5/JavaScript و CSS

TypeScript_ به منظور ساخت شی مدرن و جدید بر مبنای نرم افزارهای JavaScript

Enterprise applications_

WCF_ و Web API services

SharePoint, Office, SQL Server_ و cloud enabled apps

Azure Microservices_ و Azure enabled apps

_کامپوننت ها و کتابخانه ها

_بازی های 2D و 3D

_و مواردی دیگر ...

از لیست بالا میتوان متوجه شد که قابلیت ها نامحدود هستند.

زبان های برنامه نویسی و .NET

C# ، C++ ، VB.NET و F# به نظر میرسد که از بیشترین پشتیبانی برخوردار هستند و پرکاربردترین زبانها برای برنامه نویسی می باشند، اما نزدیک به 50 زبان دیگر نیز وجود دارد که .NET framework از آن پشتیبانی میکند. برخی از این زبانها توسط مایکروسافت توسعه یافته اند و برخی دیگر توسط سایر شرکتها توسعه یافته اند. .NET Framework از  زبانهایی مانند Ada, APL, AsmL, BETA, Boo, C, C++, C#, Caml, CAT, COBOL, CULE, Eiffel, FORTRAN, Haskell, IL/MSIL, Java, JavaScript, Lexico, LISP, LOGO, Lua, Mercury, Mixal Assembly Language, Modula-2, Mondrian, Oberon, Memerle, Pan, Perl, Pascal, PHP, Processing, Prolog, Python, R, Ruby, RPG, Scala, Scheme, Smalltalk, SML, Synergy, Tcl/Tk, Visual Basic و XAML پشتیبانی میکند.

هنگامیکه ما درباره .NET بحث میکنیم عادلانه نخواهد بود که در رابطه با C# و Roslyn صحبت نکنیم. Roslyn یک پلت فرم کامپایلر در .NET می باشد که کامپایلرهای  Visual Basic و open-source C# را به همراه rich code analysis API ها فراهم میکند.

مایکروسافت C# 7 ، تعدادی قابلیت جدید به بازار معرفی شد. در این مقاله  مطالب خوبی در مورد C# و .NET FrameWork آورده شده است.

مانند .NET ، C# نیز open_Source شده است و در حال توسعه و پیشرفت است. جدول زیر پیشرفت هایی که در نسخه جدید هر زبان بوجود آمده است را نشان میدهد.

همانطور که مشاهده میکنید برخلاف زبان های دیگر C# همچنان کاربرد دارد و اکنون که سی شارپ، open-source شده است قوی تر شده و قابلیت های بیشتری در نسخه ها اضافه خواهد شد.

Universal Windows Platform

(UWP) Universal Windows Platform یک پلت فرم برای ساخت انواع برنامه ها در Windows 10 می باشد که شامل دستگاه هایی IoT, Desktop, Holographic, Xbox, Console و Surface Hub می باشد.

 یک core technology برای ساخت و ایجاد UWP app ها میباشد و UWP  به تازگی شروع بکار کرده است و بعنوان یکی از بخشهای .NET ، میتوانید از C#, VB.NET, F# یا VC++ برای ایجاد برنامه های UWP استفاده کرد.

.NET Core،  open-source  میباشد

در سال 2014، مایکروسافت دات نت را open-source کرد و بتدریج بیشتر کامپوننت ها شامل کامپایلرها، زبان ها، کتابخانه ها و ابزارها open-source شدند. هم اکنون بیشتر کامپوننت های open-source شده در Github موجود است.

.NET جدید را .NET Core نامیده اند که open-source است و ب یک پلت فرم در حال توسعه محسوب میشود، .NET Core نه تنها open-source است بلکه توسط یک تیم بسیار خوب با نام .NET Foundation مدیریت میشود. تیم .NET Foundation سابقه ی قوی در زمینه ی تکنولوژی های open-source دارند همچنین تجربه ای زیادی در زمینه ساخت و مدیریت پروژه های بزرگ ، طولانی مدت و موفق دارند. از آنجایی که صنعت نیاز به تغییر و رشد دارد دات نت فریم ورک همواره درصدد توسعه نرم افزارها و تکنولوژی ها برحسب نیاز مشتریان می باشد.

آموزش سی شارپ

برنامه نویسان

نویسنده 3355 مقاله در برنامه نویسان
  • C#.net
  • 2k بازدید
  • 2 تشکر

کاربرانی که از نویسنده این مقاله تشکر کرده اند

در صورتی که در رابطه با این مقاله سوالی دارید، در تاپیک های انجمن مطرح کنید