آشنایی با NodeJS و نحوه نصب آن بروی ویژوال استادیو

یکشنبه 24 مرداد 1395

در این مقاله مطالبی در مورد NodeJS و تکنولوژی های مربوط به آن نظیر Real Time Comunication و scalability و ... را ارائه خواهیم داد و در آخر طریقه نصب NodeJS و برنامه های مورد نیاز آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد و نگاه کوتاهی به چگونگی استفاده از Nodejs خواهیم داشت .

آشنایی با NodeJS و نحوه نصب آن بروی ویژوال استادیو

NodeJS یک رسانه   open source , real time , cross platform , server side language است که با JavaScript بروی Google's v8 Javascript engine نوشته شده است . NodeJS همچنین  ،  دارای یک معماری رویداد محور (event-driven) برای I/O های مختلف الزمان است ، که توان و مقیاس پذیری نرم افزار ما را بهبود می بخشد .
برای داشتن درکی بهتر از NodeJS ، معنی جمله بالا را به شما نشان خواهیم داد . 

در صورتی که به یادگیری اصولی و حرفه ای این تکنولوژی قدرتمند علاقمند هستید میتوانید دوره کامل و جامع آموزش Node Js موجود در سایت تاپ لرن را مشاهده کنید .• ارتباط بلادرنگ (Real-Time Communication
Real-Time Web Solution  یک تکنولوژی تحت وب می باشد ،  که این امکان را به کاربر می دهد که بدون داشتن تاخیری ، به اطلاعاتی که توسط نویسندگانش منتشر شده ، دسترسی داشته باشد ، بدون نیاز به اینکه کاربر صفحه را Refresh کند .

•Cross Platform
Cross Platform بدین معناست که ،  NodeJS مستقل از وابستگی به هرگونه Platform خاصی است ، یعنی این قابلیت را دارد که بر روی هر ماشینی با هر سیستم عاملی مثل Windows , Linux , Macintoch نصب و استفاده شود . NodeJS نیاز به پیش نیازات خاصی ندارد و Portable است .

•برنامه سمت سرور (Server Side Application)
وضعیت هایی وجود دارد که ممکن نیست همه مسئولیت های برنامه را به کاربر سپرد  ، در حقیقت کاربر توانایی انجام و پذیرفتن آن ها را ندارد . برای مثال ، اگر ما قصد ذخیره اطلاعات در پایگاه داده را داریم یا قصد انجام عملیات خاصی را در برنامه داریم . ما باید نظیر همچین کارهایی را در سمت سرور قرار دهیم که با این کار ما میتوانیم کاربر را به هدف و خواسته اش برسانیم . 

•معماری رویداد محور (Event Driven Architecture)
اگر ما با یکسری سیستم های مدیریت داده کار می کنیم که دارای تعداد زیادی node با وضعیت های متفاوت است ، رویداد-محور این توانایی را به ما میدهد که هر وضعیتی را به سرعت پیدا کنیم ، به همین دلیل سرعت پاسخ ما بالا میرود . برای مثال برنامه را در بگیرید که ، خانه هایی را برای فروش یا اجاره قرار داده است و مشتریان قصد آگاه شدن از خانه هایی که هنوز موجود است و به فروش نرفته است را دارند . این توانایی را باید داشته باشیم ، زمانی که یک خانه انتخاب ، و به فروش رسید ، وضعیت آن در برنامه سریعا باید تغییر کند .

•ورودی و خروجی های مختلف الزمان - غیر همزمان - (Asynchronous I/O)
در اینجا دو رویکرد در مورد I/O وجود دارد ، راه ساده که وجود دارد "همزمان"  (synchronous)  است ، که تمام منابع و عملیات ها را تا زمان کامل شدن ارتباط مسدود می کند ، که این امر در صورت زیاد بودن ورودی و خروجی های برنامه ، باعث تاخیر و  هدر رفتن منابع میشود .
راه دیگری که وجود دارد "غیر همزمان" (
Asynchronous) است که این قابلیت را به عملیات های مهم می دهد که ، زمانی که منتظر گرفتن I/O هستند ، کار خود را انجام دهند . 

•ظرفیت پذیرش (Throughput)
در این نوع از برنامه ها که ما پیامی را دریافت و ارسال میکنیم ، این امکان وجود دارد که پیامی به درستی به ایستگاه پایانی نرسد ، بنابراین ، به درصد پیام هایی که به درستی از یک کانال دریافت شده اند ، ظرفیت پذیرش (Throughput) می گویند . 

•مقیاس پذیری (Scalability)
مقیاس پذیری یکی از توانایی های برنامه است که میتواند در برخورد با سناریو های بزرگ مانند حجم عظیمی از داده ها یا nodeها ، رشد کند . به همین دلیل ، بالا رفتن تعداد در کیفیت تاثیری نخواهد داشت . 

•پروتکل های ارتباطی (Communication Protocols)

1.WebSocket

WebSocket یک پروتکل تمام duplexes است و ذاتا از http استفاده میکند و این اجازه را به رشته
پیام ها میدهد که در بالای TCP درجریان باشند . این از : Google Chrome (> 16) Fire Fox (> 11) IE (> 10) Win IIS (>8.0) پشتیبانی میکند . با توجه به پیام رمزگذاری شده و تمام دوبلکس ، websocket بهترین راه حل است و در ابتدا SignalR  هم web server و هم Client server را برای آگاهی از این که WebSocket را پشتیبانی میکنند یا نه ، چک میکند . 
 
ارتباط پیچیده (Simplex Communication)
در این روش ، فقط در یک راه گسترش میشود ، بدین معنا که در یک نقطه فقط پخش میشود درحالی که در نقطه دیگر بدون ارسال هیچگونه پیامی فقط گوش میدهد و دریافت میکند ، همانند رادیو و تلویزیون .

نیمه دوبلکس (Half duplex)
در این روش یک نقطه پیامی را ارسال میکند و در این لحظه نقطه دیگر نمی تواند پیامی را ارسال کند و باید منتظر بماند تا ارسال نقطه اول به پایان برسد سپس توانایی ارسال پیام را خواهد داشت ، در واقع در یک لحظه فقط یک ارتباط یک طرفه وجود دارد ، همانند دستگاه های بیسیم قدیمی و پروتکل HTTP .تمام دوبلکس (Full duplex)
هر دو نقطه این توانایی را دارند که با هم پیام ارسال و دریافت کنند ، و نیازی نیست که طرف مقابل صبر کند تا عملیات نقطه مقابل به اتمام برسد . همانند تلفن و پروتکل websocket .


2. (Server Sent Event (SSE

گزینه بعدی برای SignalR ، به دلیل ارتباط مداوم بین سرور و کابر ، یک SSE است . در این روش ، ارتباط قطع نمی شود و آخرین داده های سرور بطور اتوماتیک بروزرسانی و از طریق پروتکل HTTP به کاربر منتقل میشوند .

Hide Copy Code

var evsrc = new EventSource("url"); 
    // Load and Register Event Handler for Messages in this section 
 
    evsrc.addEventListener("message", function (event) { 
      //processing data in this section 
    }); 

3. Forever Frame
زمانی که کاربر یک درخواست برای سرور ارسال میکند ، سرور یک iFrame مخفی در قامت یک Block هایی برای کاربر ارسال میکند ، که این iFrame مسئولیت نگه داشتن ارتباط بین سرور و کاربر را برای همیشه بر عهده دارد . زمانی که  سرور ، داده ها را تغییر می دهد ،  سپس داده ها را به عنوان یک
(Script Tag (Hidden iFrame برای کاربر ارسال میکند و این script ها بصورت ترتیبی دریافت خواهند شد . 


4.Polling

کاربر درخواستی را برای سرور ارسال میکند و سرور آن را فورا پاسخ می دهد اما بعد از آن ، ارتباط با سرور قطع میشود ، به همین دلیل برای برقراری ارتباطی دوباره بین سرور و کاربر باید منتظر درخواست دوباره کاربر باشیم . برای حل این مشکل ، باید بصورت دستی وقفه (Timeout) تنظیم کنیم ، برای مثال ، هر 10 ثانیه یکبار کاربر درخواستی را برای سرور ارسال میکند تا موجود بودن اطلاعات جدید را چک کند و آخرین بروزرسانی ها را دریافت کند . Polling از منابع ما استفاده میکند و روشِ اقتصادی و مقرون به صرفه ای نیست . 
5.Long Polling 

کاربر درخواستی رابرای سرور ارسال میکند و سرور آن را فورا پاسخ میدهد و ارتباط آنها برای مدت زمان مشخصی باقی می ماند و در این مدت زمان مشخص ، کاربر نمیتواند بصورت صریح (explicit) برای سرور درخواستی را ارسال کند . این درحالیست که در روش Polling ، کاربر مجبور بود که در بازه timeout درخواست هایی را بصورت صریح ارسال کند . برنامه نویسی مفهومی این جنبه را پوشش می دهد . 6.Socket.io

Socket.io یک ارتباط رویداد-محور (event driven) و بلادرنگ (Real Time) است ، که از پنج تکنولوژی بالا مجزا است ، و این اجازه را به برنامه میدهد که بدون هیچ گونه نگرانی داده ارسال و دریافت کند . 

چگونگی کد NodeJS با کمک Microsoft .Net

1. visual studio 2015 را نصب کرده و آن را از اینجا بروزرسانی کنید .
2. NodeJS را از اینجا نصب کنید .
3. ابزارهای NodeJS برای Visual Studio را از اینجا دانلود کنید . 
4. با استفاده از npm میتوانید socket.io را نصب کنید . 
5. کدهای لازم در سمت سرور را بنویسید .
6. کدهای لازم در بخش کاربر را بنویسید .
7. برنامه را تست کنید . 


• نصب NodeJS 
1. به سایت https://nodejs.org/en/ مراجعه کنید . 
2. اگر از Windows استفاده میکنید ، "v4.4.7 LTS Recommended For Most Users"  را انتخاب کنید .3. بعد از اتمام دانلود ، فایل دانلود شده را اجرا کنید .


4. next را بزنید .


5. در این مرحله ویزگی های مختلفی وجود دارد که میتوانید آنها را تغییر دهید یا بدون تغییر Next را بزنید .


• نصب NodeJS Tools برای Visual Studio

1. قبل از نصب NTVS  ،  به "Visual Studio" and "Create New Project" -> "Templates" -> "JavaScript" بروید ، خواهید دید که هیچ NodeJS وجود ندارد . 

2. به سایت https://nodejstools.codeplex.com/releases/view/614706 بروید .


3. بعد از اتمام دانلود ، فایل را اجرا کنید . 


4. برنامه را نصب کنید . 5. به اینجا بروید  Visual Studio -> Create Project -> Templates -> JavaScript -> Node.js .6. شما npm را خواهید داشت (NodeJS Package Manager) ، که به کمک آن شما میتوانید کتابخانه های مورد نیاز را نصب کنید .
• نصب Socket.io

روی npm راست کلیک کرده و "Install New npm Packages" را انتخاب کنید . چگونه از کدها استفاده کنیم . کدهای زیر را Server.Js بنویسید .

var http = require("http"); 
var url = require('url'); 
var fs = require('fs'); 
var io = require('socket.io'); 
var port = process.env.port || 1337; 
var server = http.createServer(function(request, response) { 
  var path = url.parse(request.url).pathname; 
  switch (path) { 
    case '/': 
      response.writeHead(200, { 
        'Content-Type': 'text/html' 
      }); 
      response.write('hello world'); 
      response.end(); 
      break; 
    case '/Index.html': 
      fs.readFile(__dirname + path, function(error, data) { 
        if (error) { 
          response.writeHead(404); 
          response.write("page doesn't exist - 404"); 
          response.end(); 
        } else { 
          response.writeHead(200, { 
            "Content-Type": "text/html" 
          }); 
          response.write(data, "utf8"); 
          response.end(); 
        } 
      }); 
      break; 
    default: 
      response.writeHead(404); 
      response.write("page this doesn't exist - 404"); 
      response.end(); 
      break; 
  } 
}); 
server.listen(port);  
var listener = io.listen(server); 
listener.sockets.on('connection', function(socket) { 
  //Send Data From Server To Client 
  socket.emit('message', { 
    'message': 'Hello this message is from Server' 
  }); 
  //Receive Data From Client 
  socket.on('client_data', function(data) { 
    socket.emit('message', { 
      'message': data.letter 
    }); 
    socket.broadcast.emit('message', { 
      'message': data.letter 
    }); 
    process.stdout.write(data.letter); 
    console.log(data.letter); 
  }); 
}); 


کدهای زیر را در Index.html بنویسید .

<script src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js"></script> 
 
<script src="/socket.io/socket.io.js"></script> 
 
<script src="https://cdn.socket.io/socket.io-1.4.5.js"></script> 
 
<script src="http://localhost:8080/server.js"></script> 
 
<script src="/server.js"></script> 
 
<script> 
 
var socket = io.connect(); 
 
socket.on('message', function (data) { 
 
$('#conversation').append('</br>' + data.message); 
 
}); 
 
  
 
$(document).ready(function () { 
 
$('#send').click(function () { 
 
var msg = $('#text').val(); 
 
socket.emit('client_data', { 'letter': msg }); 
 
}) 
 
}); 
 
</script> 
 
<input id="text" /> 
 
<button id="send">send</button> 
 
<div id="conversation">This is our conversation</div> 


نحوه استفاده از nodejs با net.

1. F5 را بزنید ، تمام web application ها در .net اجرا خواهد شد و شما نتیجه زیر را خواهید دید 

2. مرورگر را باز کرده و به آدرس /index.htm را به آن اضافه کنید 
 
فایل های ضمیمه

برنامه نویسان

نویسنده 3355 مقاله در برنامه نویسان
 • NodeJs
 • 6k بازدید
 • 3 تشکر

کاربرانی که از نویسنده این مقاله تشکر کرده اند

در صورتی که در رابطه با این مقاله سوالی دارید، در تاپیک های انجمن مطرح کنید