معماری پروژه native در زامارین

دوره بومی (native) زامارین به اپلیکیشن های اختصاصی پلتفرم اشاره می کند . به وسیله زامارین ما می توانیم اپلیکیشن های بومی در اندروید و iOS و ویندوز بسازیم . در حقیقت با یک بار کد نویسی سه خروجی متفاوت برای پلتفرم های مختلف می سازیم .

معماری پروژه native در زامارین

 در اپلیکیشن های بومی زامارین ما اپلیکیشن های اختصاصی هر پلتفرم را می سازیم مانند Xamarin.Android،Xamarin.iOS  و  Xamarin.Windows. هر پلتفرم بومی شامل ویوهایUI  و هرچیزی که برای طراحی و توسعه در محیط های اصلی  وجود دارد است . در اندروید ما UI را در فرمت axml. می سازیم در حالیکه در IOS ما از storyboards استفاده می کنیم .

بدین ترتیب ما در این مقاله نحوه پیاده سازی معماری پروژه بومی زاماراین را آموزش می دهیم.

برای پیاده سازی معماری زامارین از مراحل زیر پیروی کنید.

مرحله 1

Visual Studio را باز کنید و یک پروژه جدید ایجاد کنید(create New Project)  .از منوی سمت چپ Cross Platform  را انتخاب کنید و روی گزینه Blank app (native portable) کلیک کنید.

در تصویر بالا شما می توانید معماری solution   را ببینید که شامل 4 پروژه است که Portable، Droid (Android Project) وiOS (iOS Project) و WinPhone(Windows Project) نامیده می شوند. پروژه Portable شامل کد هرچیزی که روی همه ی پلتفرم ها قابل دسترسی است و کدهای اختصاصی پلتفرم ها مانند UI، فعالیت ها، عملگرهای اختصاصی (بلوتوث . وای فای و ...).

در پروژه Portable  ما از منطق تجاری اپلیکیشن استفاده می کنیم و آن شامل همه مدل ها ، ویومدل ها و Helper  ها و .. می باشد.

 در پروژه اندروید ، ما ویوها را در .axml می سازیم و آنها را با ویو مدلی که در پروژه portable  قرار دارد، پیاده سازی می کنیم.

در پروژه IOS ما ویوها را درstoryboard   می سازیم و آنها را با ویو مدلی که در پروژه portable  قرار دارد، پیاده سازی می کنیم.

پروژه Portable  باید روی همه ی پلتفرم ها قرار گیرد و همه جا در دسترس باشد . ما از الگوی MVVM استفاده می کنیم . در اینجا ما منطق تجاری را باUI  جدا می کنیم .

مرحله 2

در این پروژه ، ما قصد داریم از کتابخانه MVVM استفاده کنیم ، بنابراین به پروژه portable   می رویم و Add NuGet Packages را انتخاب می کنیم . Add MvvmLightLibs را انتخاب می کنیم .

ما از الگوی MVVM (Model-View-View-Model) برای توسعه اپلیکیشن استفاده می کنیم .

مرحله 3

در این مرحله  فولدرهایی  با نام های ViewModel ، Model، Repositories ، Helpers   و Services   را در پروژه portable  اضافه می کنیم .

جزئیات هر فولدر به ترتیب زیر می باشد :

ViewModel: شامل همه ی ویو مدل ها

Models: شامل همه ی مدل ها

Helpers: شامل helperهایی مانند اتصال شبکه و ...

Services: این لایه تصمیم می گیرد که کد به داده هایی ازSQLite  و یا  فراخوانی یک API نیاز دارد.

Repositories: در این قسمت فراخوانی تمام APIها قرار داده می شود.

 این solution  آماده استفاده است .

موفق باشید.

آموزش های ویدئویی مرتبط را زامارین 

آموزش زامارین اندروید

آموزش زامارین فرم 

آموزش زامارین فرم پیشرفته

دانلود نسخه ی PDF این مطلب