معرفی Query Editor در Azure Portal

در این مقاله معرفی Query Editor را خواهیم داشت و سپس شروع کار با Query Editor توضیح خواهیم داد و خود Query Editor را بطور کامل بررسی می کنیم و سپس درباره ی اجرا و ویرایش کوئری ها در آن توضیح خواهیم داد.

معرفی Query Editor در Azure Portal

معرفی

تصور کنید که یک  SQL Server Databaseبه صورت host شده روی ابر مایکروسافت azure دارید و یک پیغام دریافت می کنید که تعدادی خطا در کوئری SQL شما وجود دارد و شما SQL Server Management Studio برای رفع خطاها ندارید. ترسیده اید؟ نه شما نباید از این موضوع بترسید خوشبختانه  Microsoft Azure راه حلی برای مشکل شما دارد.

سال پیش در سی ام ماه  January سال 2017 مایکروسافت یک ویژگی جدید برای دیتابیس SQL Server در Azure معرفی کرد که Query Editor نامیده می شود (البته هنوز در حالت پیش نمایش است)این ویژگی جدید برای رویارویی با موقعیت هایی نظیر موقعیت گفته شده و کمک به توسعه دهندگان برای نوشتن کوئری های SQL از روی مرورگر های خود ایجاد شد. این نسخه یک نسخه ی فشرده از SQL Server Data Tools (که در ویژوال استودیو در دسترس است)با قابلیت های محدود می باشد. برای اطلاعات بیشتر از SQL Server Data Tools به سایت VisualStudio.com  مراجعه کنید.

شروع کار با  Query Editor

Query Editor به همراه پایگاه داده های SQL می آیدو شما نیاز به هیچ پیکربندی اضافه برای آن ندارید. اگر روی SQL Database کلیک کنید در پنل سمت راست Query Editor را خواهید یافت.

با انتخاب query editor صفحه ی جدیدی باز خواهد شد.

ابتدا نیاز است که در SQL Server خودتان از طریق اعتبارسنجی زیر وارد شوید. Query Editor با سه روش زیر اجازه ی ورود به SQL Server را می دهد.

Active Directory Single Sign-On (SSO) -1

SQL Server authentication -2      (تایید اعتبار (SQL Server

Active Directory Password Authentication -3     (اعتبارسنجی رمزعبور دایرکتوری فعال)

موارد خواسته شده تمام چیزی است که برای انتخاب متد و کلیک روی OK نیاز است. پس از یک ورود موفق پنجره ی زیر را خواهید دید.

بررسی Query Editor

object های زیر را می توانید در Query Editor بیابید.

Tableها: لیستی از تمام جدول ها و ساختمان آن هاست.(که با گسترش درخت می توانید آن را بیابید)

View ها: لیستی شامل همه ی view ها می باشد.

Stored Procedure ها: لیستی از همه ی Stored Procedure سیستمی و ساخته شده توسط کاربر می باشد.

اجرای کوئری ها

Query Editor به شما اجازه ساخت سربرگ های چندگانه می دهد تا بتوانید بطور همزمان چندین کوئری اجرا کنید همچنین می توانید کوئری های پیچیده را همانند کوئری های ساده به راحتی بنویسید و بارگذاری کنید (همه ی فایل های با فرمت text پشتیبانی می شوند)

در صورت انتخاب کوئری ها می توانید بطور مستقیم در نتیجه های خود جستجو کنید.

ویرایش رکورد ها در جدول

دقیقا مانند  SQL Server Management Studio  و SQL Server Data Tools، Query Editor به شما اجازه ی ویرایش رکورد های را از طریق مرورگر خودتان می دهد. می توانید برای جدول ردیف هایی بسازید، ردیف هایی حذف کند و رکورد ها را از یک ردیف مشخص ویرایش کنید.

برای ویرایش رکورد ها از یک جدول نیاز است که گام های زیر را انجام دهید:

یک جدول را انتخاب کنید

روی Edit Data کلیک کنید

روی رکورد مورد نظرتان دابل کلیک کنید

جدول در یک سربرگ جدید بارگذاری خواهد شد

نتیجه

Query Editor یک ابزار فوق العاده اما با ویژگی های محدود است و زیرمجموعه ای از قابلیت های SQL Server Data tools و SQL Server Management Studio را دارد و هنوز در حالت پیش نمایش است و یک ابزار کاملا قوی نیست.

آموزش نصب sql server 2017